Wszystkim nam podobają się piękne wnętrza, więc często i seniorzy planują dziś remonty. Mieszkanie lub dom w którym mieszka senior powinien być odpowiednio dostosowany, w przeciwnym razie wykonywanie codziennych czynności z czasem staje się coraz trudniejsze, lub wręcz niemożliwe. Przejście przez mieszkanie staje się wówczas torem przeszkód. Co zrobić by osoby w podeszłym wieku mogły jak najdłużej cieszyć się swobodą poruszania się we własnym domu? Planujące remont wystarczy pamiętać o kilku elementach, które ułatwią życie osobie starszej lub schorowanej.
PODŁOGA
- Jednolita Płaszczyzna – należy tak dostosować podłogę aby w miarę możliwości wyeliminować stopnie i progi. Jednolita płaszczyzna znacznie ułatwi przemieszczanie się osobie starszej. Jeśli jednak musimy mieć w domu stopnie ze względu na architektoniczną formę budynku to warto zmienić kolor podłogi tak, aby przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego usytułowanego na innym poziomie była wyraźna granica. Jeśli jednak podczas remontu nie chcemy ruszać podłogi, a pomieszczenia są na różnych wysokościach to proponuję instalację lampki z czujnikiem ruchu, która będzie włączać się, gdy zbliżymy się do przeszkody.
- Stabiloizacja Podłoża – wszelkie elementy dekoracyjne takie jak dywany i chodniczki powinny być solidnie przytwierdzone do podłogi, aby uniknąć poślizgnięcia lub podwijania się rogów, o które można się potknąć.
- Rodzaj nawierzchni. Płytki lub panele o strukturze matowej sprawdzą się znacznie lepiej niż gładkie, błyszczące powierzchnie. Szczególnie podłoga w łazience nie powinna być polerowana, ponieważ można się łatwo poślizgnąć.
ŁAZIENKA
- Łazienka to miejsce w którym czeka nas najwięcej zmian. Z czasem osobie starszej coraz trudniej jest swobodnie korzystać z wanny, dlatego warto rozważyć wybór prysznica. W miarę możliwości zalecam wykonanie odpływu w podłodze (np. odpływ liniowy) ponieważ do takiego prysznica można swobodnie zarówno wejść jak i wjechać wózkiem.
- Siedzisko pod prysznicem. W prysznicu o stosunkowo dużej powierzchni polecam wykonanie półki na której można usiąść. Jeśli nasza łazienka jest mała wystarczy zakupić składany taboret prysznicowy.
- Uchwyty pomocnicze – Warto również pamiętać o uchwytach które ułatwią wstawanie z wanny lub siedziska prysznicowego oraz toalety.
SYPIALNIA to pomieszczenie które zawsze zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ to właśnie w łóżku spędzamy 1/3 swojego życia. Co możemy zrobić aby sypialnia była jeszcze bardziej komfortowa?
- Łóżko kontynentalne – to idealny wybór nie tylko ze względu na możliwość dobrania niemal każdego rodzaju materaca, ale głównie ze względu na wysokość mebla. Przeciętne łóżka kontynentalne mają ok. 50 cm wysokość. Oznacza to, że wieczorem kładziemy się i wstajemy rano z pozycji siedzącej, co po długiej nocy może zacznie ułatwić początek dnia.
- Dobrze wyposażona szafka nocna. Tuż obok łóżka powinna znaleźć się szafka nocna lub stolik pomocniczy z najpotrzebniejszymi rzeczami i szklanką wody.
- Dodatkowe oświetlenie – obowiązkowo lampa stołowa na szafce nocnej i coś extra, lampka led z czujnikiem ruchu umiejscowiona pod łóżkiem.
W KUCHNI niezbędna jest instalacja czujnika dymu na suficie oraz wykrywacz czadu, jeśli w mieszkaniu jest piecyk gazowy. Czujnik czadu montujemy w łazience na wysokości ok. 150-200 cm od ziemi. Jeśli czujniki nie zostały podpięte do prądu należy pamiętać o wymianie baterii raz w roku. Przyda się też lodówka, która sygnalizuje zbyt długie otwarcie drzwi.
Pamiętając o tych kilku elementach podczas remontu możemy stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń, która umożliwi swobodne funkcjonowanie osobom w dojrzałym wieku. Należy również zwrócić uwagę, aby wnętrze było nie tylko bezpieczne ale i piękne, ponieważ każdy z nas zasługuje na piękną, złotą Jesień Życia!
