Malowanie płytek

Wiele osób pyta mnie czy warto malować płytki?

Wszystko zależy do naszych potrzeb i budżetu jakim dysponujemy. Malowanie płytek to szybki i niedrogi sposób na efektywną metamorfozę, ale…

Przeczytaj i sam znajdź odpowiedź.

Trochę Chemi

Obecne na rynku farby do malowania płytek są stosunkowo trwałe. Ich głównym składnikiem są żywice, (Akrylowe, Epoksydowe, Poliuretanowe lub całkiem nowe żywice Poliasparginowe) Brzmi chemicznie? Te same żywice wchodzą w skład farb do malowania posadzek przemysłowych, a więc cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Farby na bazie żywic, które można kupić w marketach typu Castorama, czy Leroy Merlin są jednak nieco słabsze. Dlaczego? No i tu pojawia się chemia i względy bezpieczeństwa. Prócz barwionej żywicy farba zawiera m.in. utwardzacz – który może powodować silne reakcje alergiczne oraz rozpuszczalniki – szkodliwe dla zdrowia substancje lotne odpowiadające za konsystencję farby.

Farby stosowane w domach powinny spełniać bardziej zaostrzone normy niż farby przemysłowe, dlatego chemia może być nieco słabsza. Oznacza to, że lepiej nie parkować tira w łazience i nie przewozić prania wózkiem widłowym do pralki 😉

Czy malowane płytki są trwałe?

Jeśli odpowiednio przygotujemy podłożę i będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta farba na płytkach wytrzyma długie lata. Należy jednak pamiętać, że każda malowana powierzchnia narażona na silną eksploatację ulega zniszczeniu. Czy płytki w łazience, lub między blatem, a szafkami w kuchni są narażone? Są to miejsca, które staramy się utrzymać w czystości. Większość z nas wchodzi do łazienki boso lub w miękkim domowym obuwiu. Płytki na ścianie w łazience dotykamy sporadycznie, a te w kuchni często wycieramy miękką ściereczką.

Co wybrać, nowe płytki czy malowanie?

Płytki ceramiczne, gres lub kamień

Płytki ceramiczne lub kamienne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż powierzchnie malowane. Najważniejsze pytanie na które należy samemu odpowiedzieć, to czy stać nas na nowe płytki, i czy starczy nam determinacji, aby na kilka dni rozpruć całą łazienkę. Wymiana płytek to tona gruzu, chmury pył, wysokie koszty i piękny efekt. To dobra inwestycja na lata, ale to przez długie lata będzie ta sama łazienka…te same płytki, ten sam kolor.

Farba do płytek

Jeśli nie chcesz inwestować, bo za parę lat planujesz zmienić mieszkanie. Lubisz zmiany i kreatywne rozwiązania lub po prostu masz ograniczony budżet, to malowanie płytek jest dla Ciebie. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym technika ta pozwala nam stworzyć wyjątkowy efekt, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służyć przez lata. A gdy za jakiś czas łazienka nam się po prostu znudzi, bez żalu możemy pomalować ją jeszcze raz, lub tym razem wymienić już płytki.

Jak myślisz, warto spróbować?

Jak dbać o powierzchnie malowane podpowiem w kolejnych wpisach.

Udostępnij: