Jak zarobić sprzedając mieszkanie w bloku?

Jak dobrze sprzedać mieszkanie, kiedy sąsiad sprzedaje takie same o kilkadziesiąt tysięcy taniej? Często zdarza się, że wartość jednej nieruchomości zaniża pozostałe. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej są to mieszania bardzo zniszczone, wymagające kapitalnego remontu. Zdarza się, że niektóre z tych nieruchomości wracają na rynek po kilku miesiącach od sprzedaży, ale w zupełnie odmienionej formie i znacznie droższe. Skoro komuś opłaca się kupić zniszczone mieszkanie, wyremontować je i wystawić na sprzedaż ponownie, to znaczy, że na tym zarabia! Jak zatem zarobić na własnej nieruchomości nie inwestując w remont? Jak przekonać klienta, że moje mieszkanie jest lepsze od mieszkania sąsiada? odpowiedzią jest Home Staging.

Home Staging to sztuka zaprezentowania domu lub mieszkania w taki sposób, aby każdy chciał w nim zamieszkać. To technika, która przyspiesza proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości i której zastosowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Barb Schwarz – kalifornijska kreatorka wnętrz chciała pomóc znajomym, którzy w czasach finansowego kryzysu postanowili wystawić na sprzedaż dom. Mając doświadczenie sceniczne Barb stworzyła swego rodzaju inscenizację w każdym pomieszczeniu, eksponując tym samym walory i potencjał każdego pokoju. Dom sprzedano szybko i z zyskiem, a zadowoleni znajomi, polecili Barb kolejnym klientom i tak narodził się Home Staging.

Obecnie Home Staging to złożona technika z pogranicza sztuki i psychologii. Wnętrzarska inscenizacja pomaga przygotować i zaprezentować nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana kupnem czy wynajęciem chciała się jak najszybciej wprowadzić. O ile aranżacja czy re-design skupiają się na spersonalizowaniu wnętrz, tak Home Staging tworzy neutralną przestrzeń, w której potencjalny nabywca, bądź najemca widzi miejsce w sam raz dla siebie.

Profesjonalne zainscenizowanie wnętrza jest o wiele tańsze niż jego remont czy całkowita metamorfoza, jednak należy pamiętać, że nie chodzi tu o ukrycie dywanem zniszczonej podłogi. Czasem warto zainwestować kilka procent wartości nieruchomości, aby wycyklinować zużyty parkiet, czy pomalować ściany. Inwestycja kilku procent wartości nieruchomości może zwiększyć jej cenę, nawet o 15%. Tak przygotowane nieruchomości doskonale prezentują się na zdjęciach ofertowych i cieszą dużym zainteresowaniem kupców czy najemców. W konsekwencji, zastosowanie Home Stagingu pozwala przyspieszyć proces sprzedaży lub wynajmu i umożliwia osiągnięcie jak najlepszej ceny, często wyższej niż pierwotna.

Jak wykonać home staging w kilku krokach dowiesz się w następnym wpisie.

Udostępnij: