Home staging – 10 kroków do sukcesu

O zaletach i historii Home Stagingu pisaliśmy tutaj. Pora zatem stworzyć neutralną przestrzeń

w której zainteresowana kupnem osoba z łatwością odnajdzie się w nowym domu.

Oto 10 kroków dzięki którym szybciej i drożej sprzedaż nieruchomości:

1. Zanim zobaczysz wnętrze

Zwróć uwagę na okolicę i sam budynek. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz dom prywatny czy mieszkanie w bloku – ważne jest pierwsze wrażenie. Sfotografuj nieruchomość z ulicy i na chłodno ocenić jej wady i zalety. Czasami nawet przycięcie trawnika, usunięcie śmieci czy odświeżenie drzwi wejściowych może diametralnie zmienić to, w jaki sposób nieruchomość zostanie odebrana! Zapytaj zarządcy budynku, na kiedy planowany jest remont elewacji i nie zapomnij wspomnieć o tym potencjalnemu kupcowi.

2. Sprawdź w jakim stanie jest mieszkanie

Zacznij od wejścia. Sprawdź, czy drzwi wejściowe otwierają się i zamykają bez problemów. Jeśli trzeba, kup nową wycieraczkę. Sprawdź, czy okna w mieszkaniu są sprawne. A może parkiet jest zużyty i wymaga świeżej warstwy lakieru? Jeśli coś wymaga pracy dowiedz się jaki będzie koszt naprawy i zdecyduj, czy chcesz zainwestować.

3. Zrób miejsce dla kupującego

Usuń zbędne meble i akcesoria. Zostaw tylko te, które podkreślają możliwości aranżacyjne wnętrza i tworzą neutralny klimat. Pozbądź się przedmiotów osobistych – zdjęć rodzinnych, pamiątek, symboli religijnych czy politycznych, usuń też dzieła sztuki, które mogą być uznane za kontrowersyjne.

4. Wielkie sprzątanie

Porządnie posprzątaj mieszkanie – każdy kąt! Wyszoruj i wypastuj podłogi, umyj okna, szafki i kuchenkę. Posprzątaj łazienkę, schowaj rzeczy osobiste takiej jak szczotka do włosów czy kosmetyki, Uprzątnij pranie. Warto też wyprać dywany.

5. Pomaluj ściany

Jeśli masz w domu fioletową ścianę w salonie lub różowe płytki w łazience zdecydowanie zaplanuj malowanie. Najważniejszą zasadą Home Stagingu jest zdepersonalizowanie wnętrza. Trzymaj się neutralnych kolorów takich jak biel, szarość, czy beż.

6. Nie wrzucaj wszystkiego do szafy

Jeśli masz w domu wbudowaną szafę wnękową upewnij się, że po otwarciu drzwi nic z niej nie wyskoczy. Być może zainteresowana kupnem osoba zechce zajrzeć do środka. Warto zaaranżować to co w niej zobaczy. Wyjmij nadmiar ubrań i zostaw tylko te, które ładnie razem wyglądają, dodaj kilka par butów i torebkę. Szafa powinna sprawiać wrażenie dużej, wygodnej, a nie zapchanej i ciasnej.

8. Piesek na balkonie

Jeśli masz w domu psa lub kota pamiętaj, że nie każdy jest miłośnikiem zwierząt. Niektóre osoby mają alergie. Przed planowaną wizytą potencjalnego kupca dokładnie poodkurzaj, a następnie przewietrz całe mieszkanie. Nie chcesz przecież, by jedyne co zapamięta potencjalny kupiec to swędząca skóra i piekące oczy.

9. Planuj Open House

Jeśli mieszkasz w domu, który sprzedajesz ustal z agentem nieruchomości, w które dni i w jakich godzinach otwierasz dom dla kupujących. Posprzątaj i wywietrz mieszkanie, zapal wszystkie światła i jedną zapachową świece, puść cicho neutralną muzykę. Uszanuj czas kupującego, poświeć mu uwagę i pozwól, by oczami wyobraźni zamieszkał w Twoim mieszkaniu.

10. Twój dom to Twoja scena

Prezentując mieszkanie, nie zapominaj, że jesteś na scenie! Oprowadź potencjalnego kupca czy wynajmującego po każdym pokoju, podkreśl zalety wnętrza, opowiedz o tym, jak bardzo jest funkcjonalne, pozwól zajrzeć do szafek i szuflad (w końcu panuje w nich porządek, więc nie masz się czego wstydzić!). Nie zapomnij też pochwalić się tym, że zainwestowałeś w świetnej jakości parkiet czy w nie tylko piękne, ale i wytrzymałe płytki.

Tak przygotowana nieruchomość ma większą szansę na szybszą i korzystniejszą transakcję.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub zwyczajnie ma masz czasu, by samodzielnie przygotować mieszkanie możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty. Chętnie pomożemy!

Udostępnij: