Temat ekologii, od dłuższego czasu poruszany jest wszędzie, bo w końcu chodzi o dobro całej planety i przyszłość następnych pokoleń. Wprowadzenie ekologicznego podejścia w życiu codziennym nie jest trudne, więc coraz więcej z nas segreguje śmieci i dokonuje świadomych wyborów. A czy możliwym jest ekologiczne urządzenie wnętrza, nie budując wszystkiego z europalet?
Green design
Pod hasłem green design, kryje się projektowanie świadome ekologicznie i przyjazne środowisku. Jest to filozofia zakładająca projektowanie wszelkich obiektów, budynków a nawet usług, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Jak odnosi się to do designu wnętrz?
Przy projektowaniu wnętrz, zwraca się uwagę nie tylko na wygląd poszczególnych elementów wyposażenia, ale także na rodzaj materiałów i ich żywotność. Takie materiały mogą być zarówno naturalne jak i pochodzić z recyklingu- będą się jednak cechować różną trwałością. Zatem dokonując wyboru, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ solidna, drewniana szafa, która przetrwa (a może już przetrwała?) kilka pokoleń, jest w istocie bardziej przyjazna dla środowiska, niż ta, która choć wykonana z materiałów wtórnie przetworzonych, przetrwa zaledwie kilka lat. Dodatkowo, do starego mebla, który towarzyszy nam od dawna, często mamy ogromny sentyment, a budowanie więzi emocjonalnej z otaczającymi nas przedmiotami, stanowi jeden z aspektów projektowania przyjaznego dla środowiska. Tak więc, życie wśród rzeczy pięknych, a także praktycznych, wpływa korzystnie na naszą psychikę. Jeżeli dodatkowo, będzie towarzyszyć nam myśl, że przedmiot w który zainwestowaliśmy będzie trwał, wychodzimy na tym tylko lepiej! Pamiętajmy również, że zarówno drewniane meble jak i te z materiałów sztucznych, można odświeżać nadając im nową, bardziej aktualną estetykę. (Zachęcamy do obejrzenia naszych realizacji na https://ossip.pl/galeria/realizacje-8/ ).
Naturalne produkty- dobre dla nas i dla planety
Czasem może się nam mylnie wydawać, że materiał ekologiczny, to wyłącznie ten pozyskany z recyclingu. Zapominamy, że najbardziej ekologiczne jest to, co powstało w naturze. Tak więc, kamień, drewno czy ratan, stanowią produkty naturalne, a dodatkowo bezpieczne! Kwestia bezpieczeństwa, bywa elementem o którym zapominamy podczas urządzania mieszkania, bo w końcu co złego może nam zrobić zwykła szafka? Okazuje się, że wiele, jeżeli została zbudowana z materiałów sztucznych, przetworzonych i złożonych w całość za pomocą klejów, które z czasem swoją toksyczność będą oddawać do otoczenia. Naszego otoczenia. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w szpitalach tak popularnie wykorzystuje się linoleum? Prawda jest taka, że prawdziwe linoleum, a nie popularna wykładzina PCW, wykonane jest z naturalnych składników takich jak włókno lniane, olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa. Dzięki temu jest ono materiałem hipoalergicznym i absolutnie ekologicznym. Ludzi cierpiących z powodu rozmaitych uczuleń i alergii, jest mnóstwo. Zwykle zwracają oni ogromną uwagę na skład żywności lub towarzystwo zwierząt, zapominając natomiast o przedmiotach codziennego użytku. W brew pozorom, zakup mebla wykonanego z czystego drewna, z każdym dniem staje się coraz prostsze. Na rynku wciąż pojawiają się kolejne firmy, produkujące wyposażenie domu, stworzone z drewna z odzysku- np. starych podkładów kolejowych. Może jednak warto zwrócić uwagę na swoje najbliższe otoczenie i rozważyć wymianę kilku rzeczy? Nawet się nie spodziewacie, jak bardzo może to zmienić jakość życia. Nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale także zdrowia- naszego własnego i całej naszej planety.
