10 najczęściej popełnianych błędów, czyli czego unikać gdy urządzasz mieszkanie:

1.Komplet mebli

Najczęściej popełnianym błędem jest zestaw pasujących mebli w salonie. Kupujemy regał, komodę i szafkę na TV, wszystko w tym samym kolorze i kształcie, pasuje do siebie idealnie. Takie rozwiązanie jest wygodne i oszczędza nam zachodu w kompletowaniu poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Dlaczego zatem jest to błąd? Tak urządzone wnętrze jest po prostu nie ciekawe. Aby uniknąć nudy warto wybrać meble, które różnią się od siebie, formą lub kolorem, ale pasują do stylu w którym dekorujemy pomieszczenie.

2. Obrazy

Wiele osób wiesza obrazy i lustra zbyt wysoko lub co zdarza się znacznie rzadziej zbyt nisko. Obrazy powinny być zawieszone na wysokości wzroku. Często nie zwracamy również uwagi na skalę obrazu. Na dużej akcentowej ścianie mały obrazek zawieszony nad kanapą nie będzie prezentował się zbyt dobrze. Jeśli mamy dużą ścianę powieśmy na niej duży obraz lub kilka małych, tworząc galerię.

3. Zasłony

Zasłony najczęściej wiszą zbyt nisko. Często umiejscawiamy karnisz tuż nad oknem, co powoduje, iż optycznie skracamy wnętrze. Powieszenie zasłon wyżej daje wrażenie wyższego sufitu. Często też karnisz jest po prostu zbyt krótki, przez co zasłony zwyczajnie nie spełniają swej funkcji, wpuszczając światło bokami.

4. Układ mebli

Z przyzwyczajenia przysuwamy meble do narożników. Rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu jest kluczowe dla odpowiedniego odbioru wnętrza. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję, gdzie powinna stać kanapa.

5. Kolory ścian

Kolor to najsilniejsze narzędzie projektantów wnętrz. To kolor tworzy nastrój, określając czy pokój będzie chłodny i elegancki, czy ciepły i przytulny. Najważniejsze jednak aby unikać intensywnych kolorów na ścianie.

6. Dodatki i ozdoby

Często kupujemy dekoracje do domu, bo nam się po prostu podobają lub czujemy, że ten „wazonik” będzie idealnie pasować do pozostałych, które mamy już na półce w salonie. A co jeśli wszystkie wazoniki są prawie takie same? Mają podobny kształt i wielkość? Tu znów kłania się nuda. Podczas następnych zakupów zastanów się, czy nie lepiej byłoby kupić większy wazon lub np. małą szkatułkę.

7. Oświetlenie

Jak w każdym polskim domu, kosz jest pod zlewem, a lampa na środku pokoju. Górne światło wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, wszędzie tworzą się cienie. Dobrze doświetlone wnętrze powinno mieć zróżnicowane oświetlenie na kilku wysokościach.

8. Za duża lampa

Obecnie mamy szał na lampy, co sklep to lepsza kolekcja. Tak ogromy wybór często przyćmiewa nam zdrowy rozsądek i wracamy do domu z piękną lecz za dużą lampą. Mieszkania w bloku mają na ogół niewielki metraż i dość niskie sufity. Instalując dużą wiszącą lampę zmniejsza pomieszczenie.

9. Pościel

Zdarza się, że gdy dekorujemy sypialnie zapominamy o łóżku. Traktujemy pościel jak część łóżka, a nie wystroju wnętrza. Warto zainwestować w nakrycie, które będzie harmonijnie komponować się z resztą pokoju. Uwaga na intensywne kolory i duże kwiatowe wzory.

10. Dywan

Jest zbyt mały lub zdarza się że całkiem o nim zapominamy. Wielu z nas decyduje się na wystrój wnętrza pomijając dywan. Trzeba być jednak świadomy, że to właśnie obecność dywanu definiuje przestrzeń i wprowadza miłą, przytulną atmosferą. Jeśli zdecydowałeś się już na dywan, zwróć uwagę na jego rozmiar. Dywan powinien mieć wystarczającą wielkość by chować się pod kanapą i fotelami.

Jeśli któryś z powyższych punktów odnalazłeś w swoim mieszkaniu warto zaplanować drobne odświeżenie wnętrza. Czasem naprawdę niewiele trzeba, by Twój dom zmienił się nie do poznania.

Udostępnij: